Advanced Search                   
 

What is ICOM

Governing Bodies
  Executive Council
  General Assembly
  Advisory Committee
  Working Groups


Committees

Become a member

Activities

Resources












 
  CONTACT US
  SITE MAP
  DISCUSSION LIST
 


 

Activity Report 1998 - 2001

Chairpersons and Secretaries of National Committees

ALGERIA
Chairperson 1998 - 1999: M. Abderrahmane Khelifa, Agence nationale d'archéologie & de protection des sites & monuments historiques, Tipasa.
Chairperson 1999 - 2000: Mme Aïcha Boukli, Musée national du Bardo, Alger.
Secretary 1998: Mme Fatma Kabouya, Agence nationale d'Archéologie, Alger.
Secretary 1999 - 2000: M. Sid Ahmed Kerzabi, Musée national du Bardo, Alger.
ANDORRA
Chairperson 1998 - 2000: Mme Marta Planas, Patrimoni Cultural d'Andorra, Aixovall.
Secretary 1998 - 2000: Mlle Ma. Angels Ruf, Patrimoni Cultural d'Andorra, Aixovall.
ANGOLA
Chairperson 1998 - 2000: M. Francisco Xavier Yambo, Chercheur, Musée national d'Anthropologie, Luanda
Secretary 1998 - 2000: M. Mbunga Kifietete, Musée national d'Anthropologie, Luanda.
ARGENTINA
Chairperson 1998: Dr. Eduardo Scarzo Japaze, Museo Notarial Argentino, Buenos Aires.
Chairperson 1999 - 2000: Mrs. Marta Gaudencio, Museo Historico Sarmiento, Buenos Aires.
Secretary 1998 - 2000: Mr. Héctor Arena, Buenos Aires.
AUSTRALIA
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Andrew Reeves, Western Australian Museum, Perth.
Secretary 1998 - 2000: Mr. Andrew Moritz, National Wool Museum, Geelong.
AUSTRIA
Chairperson 1998: Hofrat Dr. Georg Kugler, Kunsthistorisches Museum, Vienna.
Chairperson 1999 - 2000: Dr. Günther Dembski, Kunsthistorisches Museum, Vienna.
Secretary 1998: Dr. Margot Schindler, Österreisches Museum für Volkskunde, Vienna.
Secretary 1999 - 2000: Mag. Hadwig Kraütler, Österreisches Galerie Belvedere, Vienna.
AZERBAIDJAN
Chairperson 1998 - 2000: Mrs. Roya Tagieva, Fine Arts & People Applied Art State Museum, Baku.
Secretary 1998 - 2000: Mrs. Leila Gamidova, Azerbaijan State Museum of Carpets & People Applied Art, Baku.
BANGLADESH
Chairperson 1998 - 2000 Dr. Afroz Akman, Bangladesh National Museum, Dhaka.
Secretary 1998 - 1999: Mr. Syed Mahmub Alam, Bangladesh Folk Art & Craft Museum, Narayangj.
Secretaire 1999 - 2000: Mr. Akku Chowdhury, Director, Liberation War Museum, Dhaka.
BARBADOS
Chairperson 1998 - 1999: Mrs. Norma Talma, Enterprise, Christ Church.
Chairperson 2000: Mrs. Andrea Wells, National Cultural Foundation, St. James
Secretary 1998 - 1999: Mrs. Andrea Wells, National Cultural Foundation, St. James.
Secretary 2000: Mrs. Cherrie Parris, Natural History Barbados Museum, St. Michael.
BELARUS
Chairperson 2000: Mr. Leonid Khadkevich, Belarussian Literature Museums' Union, Minsk.
Secretary 2000: Ms. Alla Stashkevich, Belarussian National Committee, Minsk.
BELGIUM
Chairperson 1998: Mme Marguerite Coppens, Musées royaux d'Art & d'Histoire, Bruxelles.
Chairperson 1999 - 2000: Mr. Francis van Noten, Musées royaux d'Art & d'Histoire, Bruxelles.
Secretary 1998: Mme Marijke Wienen, Musées royaux des Beaux Arts, Anvers.
Secretary 1999 - 2000: Mr. Jaak Jespers, Sportmuseum Vlaanderen, Louvin.
BENIN
Chairperson 1998 - 2000: M. Codjovi Joseph Adande, Université nationale du Bénin, Cotonou.
Secretary 1998 - 2000: M. Comlan Alain Godonou, Direction des Musées, Monuments et Sites, Porto Novo.
BOLIVIA
Chairperson 1998 - 2000: Sra. Marisabel Alvarez Plata de Villagomes, La Paz.
Secretary 1998 - 2000: Sra. Teresa Villegas de Aneiva, La Paz.
BOSNIA & HERZEGOVINA
Chairperson 1998 - 2000: Prof. Dr. Enver Imamovic, Filozofski Fakultet, Sarajevo.
BOTSWANA
Chairperson 1998: Ms. Tickey Theresia Pule, Director, National Museum, Gaborone.
Chairperson 1999 - 2000: Mrs. Winnie Kgwatalala, National Museum, Monuments & Art Galleries, Gaborone.
Secretary 1998: Miss Matholdi Mmutle, National Museum, Monuments & Art Galleries, Gaborone.
Secretary 1999 - 2000: Miss Queen Turner, Natural History National Museum, Gaborone.
BRAZIL
Chairperson 1998 - 1999: Mrs. Maria de Lourdes Parreiras Horta Barreto, Museu Imperial, Petrópolis.
Chairperson 2000: Mr. Luiz Antonio Bolcato Custodio, IPHAN, Porto Alegre.
Secretary 1998 - 1999: Mrs. Vera M. Abreu de Alencar, Rio de Janeiro.
Secretary 2000: Mme Zita Rosane Possamai, Museu Joaquim José Felizerdo, Porto Alegre.
BULGARIA
Chairperson 1999 - 2000: Dr. Albert Benbassat, Ministère de la Culture, Sofia.
Secretary 1999 - 2000: Mme Elena Nikolova, Musée national polytechnique, Sofia.
BURKINA FASO
Chairperson 1998 - 2000: M. Oumarou Nao, Ministère de la Communication & de la Culture, Ouagadougou.
Secretary 1998 - 2000: M. Rasmané Kamba, Direction du Centre national d'artisanat d'art, Ouagadougou.
BURUNDI
Chairperson 1998 - 2000: Mlle Rose Nzobambona, Ministère de la Jeunesse, des Sports & de la Culture, Bujumbura.
Secretary 1998 - 2000: M. Jacques Mapfarakora, Ministère de la Jeunesse, des Sports & de la Culture, Bujumbura.
CAMBODIA
Chairperson 1998 - 2000: M. Vann Molyvann, Ministre d'État, Résidence du Conseil des Ministres, Phnom Penh.
Secretary 1998 - 2000: Dr. Choulean Ang, Faculté d'archéologie, Phnom Penh.
CAMEROON
Chairperson 1998 - 2000: Prof. Joseph Marie Essomba, Université de Yaoundé, Yaoundé.
Secretary 1998 - 2000: M. Raymond Assombang Neba'ane, Ministère de la Culture, Yaoundé.
CANADA
Chairperson: 1998 - 1999: Mme Johanne Landry, Service des parcs, jardins et espaces verts, Montreal.
Chairperson 1999: Mme Annette Viel, Québec.
Chairperson 1999 - 2000: Ms. Ann Davis, Director, Nickle Arts Museum, Calgary.
Secretary 1998 - 2000: Ms. Mary Ellen Herbert, National Gallery of Canada, Ottawa.
CENTRAL AFRICAN REPUBLIC
Chairperson 1998 - 2000: M. Maurice Licky, Musée Barthélémy Boganda, Bangui.
Secretary 1998 - 2000: Mme Augustine Don-Ding, Direction générale des Arts et de la Culture, Bangui.
CHAD
Chairperson 1998: M. Mahamat Yamadjita Saradoumnge, N'Djamena.
Chairperson 2000: M. Haroun Mahamouth, Archives nationales et Patrimoine, N'Djamena.
Secretary 1998 - 2000: M. Djouli Bakary, N'Djamena.
CHILE
Chairperson 1998 - 2000: Sra. Beatriz Espinoza N., Museo de Arte Contemporáneo, Santiago.
Secretary 1998 - 2000: Sra. Norma Vera Bustos, Museo Chileno de Arte Popular Americano, Santiago
CHINA
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Lu Ji-min, Chinese Society of Museums, Beijing.
Secretary 1998 - 2000: Mr. Hongzang Ji, Chinese Society of Museums, Beijing.
COLOMBIA
Chairperson 1998 - 2000: Sr. Álvaro Rengifo Pardo, Museo Francisco de Paula Santander, Santafé de Bogotá.
Secretary 1998 - 1999: Sra. Rosa de Grimaldi, Museo Yerbabuena, Santafé de Bogotá.
Secretary 1999 - 2000: Mrs. Teresa Morales de Gomez, Directora, Museo de Arte Colonial, Santafé de Bogotá.
COMOROS
Chairperson 1998 - 2000: M. Ali Mohamed Gou, C.N.D.R.S., Moroni.
CONGO
Chairperson 1998: M. Feré Mpoukouo-Guie, Direction du Patrimoine, Brazzaville.
Chairperson 1999 - 2000: M. Pascal Makambila, Conservateur en chef des Musées, Brazzaville.
Secretary 1999 - 2000: M. Fidèle Moungouba, EPA-PREMA, Bénin.
COSTA RICA
Chairperson 1998 - 2000: Sra. Lorena San Román, Ecological Centre & Resort, San José.
Secretary 1998 - 2000: Sra. Sonia Vargas Bejarano, San José.
CÔTE D'IVOIRE
Chairperson 1998 - 2000: Mme Aminata Barro, Musée national du Costume, Grand Bassam.
Secretary 1998 - 2000: M. Dogny François Beugre, Musée national du Costume, Grand Bassam.
CROATIA
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Zelimir Koscevic, Museum of Contemporary Art, Zagreb.
CUBA
Chairperson 1998 - 2000: Sra. Moraima Clavijo Colom, Museo Nacional, La Havane.
Secretary 1998 - 2000: Dra. Marta Arjona Pérez, Consejo Nacional de Patrimonio Cultural, La Havane.
CYPRUS
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Sophocles Hadjisavvas, Dept. of Antiquities, Nicosia.
Secretary 1998 - 2000: Dr. Pavlos Flourentzos, Cyprus Museum, Nicosia.
CZECH REPUBLIC
Chairperson 1998 - 1999: Dr Jana Souckova, Náprstek Museum of Asian, African and American Cultures, Praha.
Chairperson 2000: Mme Katka Tlachová, Galerie de Moravie, Brno.
Secretary 1998 - 1999: PhDr. Petr. Suler, Moravske Zemske Muzeum, Brno.
Secretary 2000: Mme Pavla Seitlová, Moravian Museum, Brno.
DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO
Chairperson 1998 - 2000: M. Bamesa Tshungu, Université de Kinshasa, Kinshasa.
Secretary 1998 - 2000: Mme Salomé Mwenema, Institut des Musées nationaux, Kinshasa.
DENMARK
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Jens Breinegaard, Danmarks Tekniske Museum, Helsingør.
Secretary 1998: Mr. Jesper Knudsen, National History Museum, Hillerød.
Secretary 1999 - 2000: Ms. Vivi Jensen, Curator, Museet på Koldinghus, Kolding.
DOMINICAN REPUBLIC
Chairperson 1998 - 1999: Sr. Rafael Ricart-Nouel, Museo de Arte Moderno, Santo Domingo.
Chairperson 2000: Mrs. Aleida de Alba de Hoepelman, Santo Domingo.
Secretary 1998 - 2000: Miss Nerva Fondeur, Santo Domingo.
ECUADOR
Chairperson 1998 - 2000: Sra. Soledad Kingman Jijón, Quito.
EGYPT
Chairperson 1998 - 2000: Dr. Ali Gaballah, Supreme Council of Antiquities, Le Caire.
Secretary 1998 - 1999: Mr. Mohamed Saleh, Egyptian Museum, Le Caire.
Secretary 2000: Mr. Mohammed Amin Morsy, Supreme Council of Antiquities, Le Caire.
ESTONIA
Chairperson 1998: Mr. Heiki Pärdi, Estonian National Museum, Tartu.
Chairperson 1999 - 2000: Dr. Karín Hallas, Director, Museum of Estonian Architecture, Tallinn.
Secretary 1998 - 2000: Mrs. Merike Tamjärv, Estonian Open-Air Museum, Tallinn.
ETHIOPIA
Chairperson 1998: Dr. Kassaye Begashaw, Addis Ababa University, Addis Ababa.
FEDERAL REPUBLIC OF YUGOSLAVIA (SERBIA & MONTENEGRO)
Chairperson 1998 - 1999: Prof. Aleksandar Despic, Museum of Science & Technology, Belgrade.
Chairperson 1999 - 2000: Mrs. Mila Popovic Zivancevic, Belgrade.
Secretary 1998 - 1999: Mrs. Jelenka Petkovic, Museum of Science & Technology, Belgrade.
Secretary 1999 - 1999: Mrs. Vesna Marjanovic, Belgrade.
Secretary 2000: Mrs. Deana Ratkovic, National Museum, Belgrade.
FINLAND
Chairperson 1998 - 2000: Ms. Outi Peisa, City Museum of Helsinki, Helsinki.
Secretary 1998 - 1999: Mrs. Ebba Brännback, Museum of Applied Arts, Helsinki.
Secretary 2000: Ms. Maija Ekosaari, Finnish National Gallery, Helsinki.
FRANCE
Chairperson 1998: M. Jean-Yves Marin, Musée de Normandie, Caen.
Chairperson 1999 - 2000: M. Michel van Praët, Museum national d'Histoire naturelle, Paris.
Secretary 1998: Mme Françoise Wasserman, Ecomusée de Fresnes, Fresnes.
Secretary 1999 - 2000: Mme Catherine Arminjon, Centre des Monuments nationaux, Paris.
GERMANY
Chairperson 1998: Dr. Hans-Albert Treff, Museum Mensch und Natur, Münich.
Chairperson 1999 - 2000: Dr. Hans-Martin Hinz, Deutsches Historisches Museum, Berlin.
Secretary 1998: Dr. Tilman Haug, Museum Mensch und Natur, Münich.
Secretary 1999 - 2000: Ms. Johanna Westphal, Berlin.
GREECE
Chairperson 1998 - 1999: Mme Teti Hadjinicolaou, Ministry of Culture, Athènes.
Chairperson 1999 - 2000: Prof. Nicos Zias, Ministry of Culture, Athènes.
Secretary 1998 - 2000: Mrs. Angeliki Kokkou, Athènes.
HAITI
Chairperson 1998 - 2000: M. Gerald Alexis, Musée d'art haïtien, Port-au-Prince.
Secretary 1998 - 2000: M. Harold J. Gaspard, Port-au-Prince.
HUNGARY
Chairperson 1998 - 2000: Dr. Elisabeth Kóczián-Szentpéteri, Department of Public Collections, Budapest.
Secretary 1998 - 2000: Dr. Ágnes Timár-Balázsy, Magyar Nemzeti Múzeum, Budapest.
ICELAND
Chairperson 1998 - 1999: Ms. Gudny Gerdur Gunnarsdóttir, National Museum, Reykjavík.
Chairperson 1999 - 2000: Mrs. Kristin Gudnadottir, Listasafn Asi, Reykjavík.
Secretary 1998 - 1999: Ms. Karla Kristjansdottir, National Gallery of Iceland, Reykjavík.
Secretary 2000: Mr. Viktor Smari Saemundsson, National Gallery of Iceland, Reykjavík.
INDIA
Chairperson 1998 - 1999: Mr. R.M. Chakraborti, Nehru Science Centre, Bombai.
Chairperson 2000: Dr. Shamyalkanti Chakravarty, Indian Museum, Calcutta.
Secretary 1998 - 2000: Mr. S.K. Saraswat, National Museum of Natural History, New Delhi.
Secretary 2000: Dr. Kalpana Desai, Prince of Wales Museum of Western India, Mumbai.
IRAN
Chairperson 1999 - 2000: Mr. Seyyed-Mohammad Beheshti, Iranian Cultural Heritage Organization, Tehran.
Secretary 1999 - 2000: Ms. Mozghan Amadieh, Iranian Cultural Heritage Organization, Tehran.
IRELAND
Chairperson 1998 - 1999: Ms. Coleen Dube, Dublin.
Chairperson 2000: Mr. Robert Heslip, Curator of Local History, Ulster Museum, Belfast.
Secretary 1998: Ms. Karin Stierle, Dublin.
Secretary 1999 - 2000: Mr. Larry Walsh, Curator, Limerick Museum, Limerick.
ISRAEL
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Avshalom Zemer, The National Maritime Museum, Haifa.
Secretary 1998 - 1999: Ms. Avital Erez, Haifa.
Secretary 2000: Ms. Jenia Blehman, Haifa.
ITALY
Chairperson 1998 - 2000: Prof. Giovanni Pinna, Museo di Storia Naturale di Milano, Milan.
Secretary 1998 - 2000: Mr. Salvatore Sutera, Museo Nazionale della Scienza, Milan.
JAPAN
Chairperson 1998 - 2000: Dr. Hironao Sakamoto, Tokyo National Museum.
Secretary 1998 - 2000: Ms. Yoko Niizuma, Japanese Association of Museums, Tokyo.
JORDAN
Chairperson 1998 - 2000: Dr. Ghazi Bisheh, Department of Antiquities, Amman.
KENYA
Chairperson 1998 - 2000: Mr. James Maikweki, National Museum of Kenya, Nairobi.
Secretary 1998 - 2000: Mr. Mzalendo Kibunji, National Museum of Kenya, Nairobi.
KOREA, REP. OF
Chairperson 1998 - 1999: Mr. Syeung-Gil Paik, Ho-Am Art Museum, Seoul.
Chairperson 1999 - 2000: Dr. Byung-mo Kim, President, Korean University of Cultural Heritage, Chung-Nam.
Secretary 1998 - 1999: Ms. Jung-Young Sung, Ho-Am Art Museum, Seoul.
Secretary 1999 - 2000: Mr. Jae-sun Shim, Ho-Am Museum, Seoul.
KYRGHYZSTAN
Chairperson 1998 - 1999: Mrs. Mairfm Ajibekovna Yusupova, Kyrgyz State Museum of Fine Arts, Bishkek.
Secretary 1998 - 1999: Mrs. Ludmila Stavskaya, Kyrgyz State Historical Museum, Bishkek.
LATVIA
Chairperson 1998: Dr. Janis Garjans, A. Upits Memorial Museum, Riga.
Chairperson 1999 - 2000: Mrs. Agrita Ozola, Regional Museum of Art & History Tukums, Tukums.
Secretary 1998 - 2000: Mrs. Aija Fleija, Latvian War Museum, Riga.
LEBANON
Chairperson 1998: Dr. Camille Asmar, Ministère de la Culture & de l'Enseignement supérieur, Beyrouth.
Secretary 1998 - 2000: Mrs. Leila Badre, Museum of the American University, Beyrouth.
LIBYAN ARAB JAMAHIRIYA
Chairperson 1998 - 1999: Mr. Giuma Mohamed Anag, Jamahiriya Museum, Tripoli.
Secretary 1998 - 1999: Ms. Fathia Abdalla Hamed, Dept .of Antiquities, Tripoli.
LITHUANIA
Chairperson 1998 - 2000: Ms. Janina Lukseniene, Lithuanian Art Museum, Vilnius.
Secretary 1998 - 2000: Mrs. Birute Kulnyte, National Museum of Lithuania, Vilnius.
LUXEMBOURG
Chairperson 1998 - 2000: M. Paul Reiles, Musée national d'histoire & d'art, Luxembourg.
Secretary 1998 - 2000: Mme Marianne Hengen, Musée national d'histoire & d'art, Luxembourg.
MADAGASCAR
Chairperson 1998: M. Jean-Aimé Rakotoarisoa, Musée d'art & d' archéologie, Antananarivo.
Chairperson 1999 - 2000: Général Ernest Ravelomanana, Musée de la Gendarmerie, Moramonga.
Secretary 1998: Général Ernest Ravelomanana, Musée de la Gendarmerie, Moramonga.
Secretary 2000: M. Jean-Aimé Rakotoarisoa, Musée d'art & d' archéologie, Antananarivo.
MALAYSIA
Chairperson 1998 - 2000: Dr. Kamarul Baharin Bin Buyong, Dept. of Museums & Antiquity, Kuala Lumpur.
Secretary 1998 - 2000: Miss Janet Tee Sieu Mooi, Muzium Negara, Kuala Lumpur.
MALI
Chairperson 1998 - 1999: M. Yoro Diallo, Ministère des Affaires étrangères et des Maliens de l'Extérieur, Bamako.
Chairperson 2000: M. Samuel Sidibé, Directeur, Musée national, Bamako.
Secretary 1998 - 1999: M. Tereba Togola, Institut des Sciences humaines, Bamako.
Secretary 2000: M. Abdoulaye Sylla, Musée national, Bamako.
MAURITANIA
Chairperson 1998 - 1999: M. Mohamed Vall Ould Abderahmane, Nouakchott.
Chairperson 2000: M. Mohamed Sidi Abidine Sidi, Musée de Ouadane, Nouakchott.
Secretary 1998 - 1999: M. Baouba Ould Mohamed Naffé, Nouakchott.
Secretary 2000: M. Sidiya ould Mhaimam, Musée national, Nouakchott.
MAURITIUS
Chairperson 1999 - 2000: Hon. Joseph Tsang Mang Kim, Floreal.
Secretary 1999 - 2000: Mr. S. Abdoolrahaman, c/o Mauritius Institute, Port Louis.
MEXICO
Chairperson 1998 - 2000: Lic. Héctor Rivero Borell, Museo Franz Mayer, Mexico.
Secretary 1998 - 1999: Sra. Miriam Arroyo de Kerriou, Mexico.
Secretary 1999 - 2000: Dra. Luisa Fernanda Rico Mansard, Mexico.
MONACO
Chairperson 1998 - 1999: c/o Mme Nadia Barcoli, Musée océanographique de Monaco, Monte Carlo.
Chairperson 2000: Prof. François Doumenge, Musée océanographique, Monte Carlo.
Secretary 1998 - 2000: M. Régis-Christian-Hubert Lecuyer, Archives & bibliothèques du Palais Princier, Monaco.
MOROCCO
Chairperson 1998 - 2000: M. Abdelaziz Touri, Direction du Patrimoine culturel, Rabat.
Secretary 1998 - 1999: Mme Tania Bennani Smires, Fondation ONA, Casablanca.
Secretary 2000: M. Rachid Bouzidi, Conservation du Site de Volubilis, Meknès.
NETHERLANDS, THE
Chairperson 1998: Drs. Ben Koevoets, Stichting Het Nederlandse PTT Museum, s' Gravenhage.
Chairperson 1999 - 2000: Drs. Marie-Christine van der Sman, Director, Museum of the Book, La Haye.
Secretary 1998 - 2000: Ms. Fransje Kuyvenhoven, Instituut Collectie Nederland, Amsterdam.
NEW ZEALAND
Chairperson 1998 - 2000: Dr. Stuart Park, Te Papa, Wellington.
Secretary 1998 - 2000: Mr. David Butts, Massey University, Palmerston North.
NIGER
Chairperson 1999 - 2000: M. Mahamadou Kelessi, Comité national, Niamey.
Secretary 1999 - 2000: M. Ali Bida, Ministère de la Culture et de la Communication, Niamey.
NIGERIA
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Nath Mayo Adediran, National Commission for Museums and Monuments, Calabar.
Secretary 1998 - 2000: Mr. Martins O. Akanbiemu, National Museum, Lagos.
NORWAY
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Knut Wik, Trondelag Folkmuseum, Trondheim.
Secretary 1998: Mrs. Brynhild Morkved, Tromso Museum, Tromso.
Secretary 1999 - 2000: Mrs. Margareta Braathen, Oslo.
OMAN
Chairperson 1998: Mr. Mohamed Said bin Nasser Al-Wahaibi, Ministry of National Heritage and Culture, Muscat.
PANAMA
Chairperson 1998 - 2000: Dr. Angeles Ramos Baquero, Museo del Canal Interoceanico de Panamá, Panama.
Secretary 1998 - 2000: Sra. Mónica Elisabeth Kupfer Mahn, Panama.
PARAGUAY
Chairperson 1998 - 2000: Arq. Oscar Centurión Frontanilla, Centro de Conservación del Patrimonio Cultural, Asunción.
Secretary 1998 - 2000: Sra. Chiara Silvana Feliciangeli Centurión, Asunción.
PERU
Chairperson 1998: Sr. Luis Orlando Repetto Málaga, Museo Memoria de la Electricidad, Lima.
Chairperson 1999 - 2000: Dra. Amalia Castelli Gonzalez, Asociación Cultural Peruano Británica, Lima.
Secretary 1998 - 1999: Sra. Betsy Recavarren Merino de Zela, Universidad Católica del Perú, Lima.
Secretaire 1999 - 2000: Sra. Denise Pozzi Escot, Lima.
PHILIPPINES
Chairperson 1998 - 2000: Mrs. Emelita Almosara, National Historical Institute, Manila.
Secretary 1998 - 2000: Mrs. Nelda Isuga Sansaet, Metropolitan Museum, Manila.
POLAND
Chairperson 1998 - 2000: Prof. Dr. Konstanty Kalinowski, Uniwersytet A. Mickiewicza, Instytut Historii Sztuki, Poznan.
Secretary 1998 - 2000: Dr. Marian Soltysiak, The Royal Castle in Warsaw, Warsaw.
PORTUGAL
Chairperson 1998: Mme Isabel Maria Silveira Godinho, Palácio Nacional da Ajuda , Lisbonne.
Chairperson 1999 - 2000: Mme Maria Natália Correia Guedes, Lisbonne.
Secretary 1998 - 2000: Mme Maria Margarida Marques Matias, Palácio Nacional de Ajuda, Lisbonne.
ROMANIA
Chairperson 1998 - 2000: Dr. Alexandru Marinescu, Muzeul National de Istorie Naturala "Grigore Antipa ", Bucarest.
Secretary 1998 - 2000: Mrs. Maria Dulgeru, Muzeul Judetean de Istorie si Arheologie Prahova, Ploistei.
RUSSIA
Chairperson 1998 - 2000: Mrs. Irina Rodimtseva, State Moscow Kremlin Museums, Moscou.
Secretary 1998 - 2000: Mme Galina Skitovitch, Moscou.
SENEGAL
Chairperson 1998 - 1999: M. Massamba N'Goye Lame, IFAN, Dakar.
Chairperson 2000: Dr. Hamady Bocoum, IFAN, Dakar.
Secretary 1998 - 1999: M. Papa Toumane Ndiaye, BSDA, Dakar.
Secretary 2000: Mme Fatima Fall, Musée du CRDS, Saint-Louis.
SEYCHELLES
Chairperson 1998 - 1999: Ms. Stella Doway, National Museum, Victoria, Mahe
Secretary 1998 - 1999: Miss Berthilda Eugenia Walter, National Heritage, La Bastille, Mahe.
SINGAPORE
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Lim Siam Kim, National Heritage Board, Singapore.
Secretary 1998: Ms. Rosewati Bte Sukiman, National Heritage Board, Singapore.
Secretary 1999: Ms. Dolly Teo, National Heritage Board, Singapore.
Secretary 2000: Ms. Nora, National Heritage Board, Singapore.
SLOVAKIA
Chairperson 1998 - 1999: PhDr. Stefan Holcik, Director, Slovak National Museum, Bratislava.
Chairperson 2000: Dr. Alexandra Homolova, Slovak National Gallery, Bratislava.
Secretary 1998 - 1999: Mgr. Beata Jablonska, Slovenska Narodna Galeria/Slovak National Gallery, Bratislava.
Secretary 2000: Dr. Jana Bahurinska, Slovak National Gallery, Bratislava.
SLOVENIA
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Ralf Ceplak Mencin, SEM, Museum Goricane Castle, Medvode.
Secretary 1998 - 2000: Mrs. Alojzija Kristan, Museum Goricane Castle, Medvode.
SOUTH AFRICA
Chairperson 1998: Mr. Glyn Balkwill, National Cultural History Museum, Sunnyside.
Chairperson 1999 - 2000: Mr. Themba Mabaso, Johannesburg Art Gallery, Johannesburg.
Secretary 1998 - 1999: Dr. Lelong Immelman, Menlo Park.
Secretary 2000: Mr. Glyn Balkwill, National Cultural History Museum, Sunnyside.
SPAIN
Chairperson 1998 - 2000: Dr. Rafael Feria y Perez, Museo Casa de la Moneda, Madrid.
Secretary 1998: Sra. Amelia Baldeón, Museo de Arqueología de Álava, Vitoria.
Secretary 1999 - 2000: Dra. Maria del Carmen Valdés Sagués, Curator, Museo de Navarra, Pamplonne.
SRI LANKA
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Sirinimal Lakdusinghe, Dept. of. National Museums, Colombo.
Chairperson 2000: Mrs. Yasantha Mapatuna, Dept. of National Museums, Colombo.
Secretary 1998 - 1999: Mrs. Yasantha Mapatuna, Dept. of National Museums, Colombo.
Secretary 2000: Mrs. Mayuri Munasinghe, Botany National Museums, Colombo.
SWEDEN
Chairperson 1998: Dr. Beate Margareta Sydhoff, Stockholm-Cultural Capital of Europe 1998, Stockholm.
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Mats Widbom, Riksutstallningar, Stockholm.
Secretary 1998: Mrs. Helena Friman, Stiftelsen Skansen, Stockholm.
Secretary 1999 - 2000: Mrs. Margareta Björkgren, Vasamuseet, Stockholm.
SWAZILAND
Chairperson 1998 - 2000: Mrs. Maria Masuku, Swaziland National Museum, Lobamba.
Secretary 1998 - 1999: Ms. Clémentine D. Vilane, National Museum, Lobamba.
SWITZERLAND
Chairperson 1998 - 1999: Dr. Martin R. Schärer, Musée de l'Alimentation, Vevey.
Chairperson 1999 - 2000: M. Lorenz Homberger, Directeur adjoint, Museum Rietberg Zuerich, Zürich.
Secretary 1998 - 2000: Mme Verena von Sury Zumsteg, Solothurn.
TANZANIA
Chairperson 1998 - 1999: Mr. Michael Mbago, National Museums of Tanzania, Dar-es-Salaam.
Chairperson 2000: Dr. Norbert A. Kayombo, National Museums of Tanzania, Dar-es-Salaam.
Secretary 1998 - 2000: Mr. William Bongo, National Museums of Tanzania, Dar-es-Salaam.
THAILAND
Chairperson 1998: Mr. Taveesak Senanarong, Ministry of Education, Bangkok.
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Surat Silpa-Anan, Ministry of Education, Bangkok.
Secretary 1998: Mrs. Kulpanthada Janphosri, National Museum Division, Bangkok.
Secretary 1999 - 2000: Mr. Somlak Charoenpot, Bangkok.
THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF MACEDONIA
Chairperson 1998 - 1999: Prof. Dr. Krste Bogoeski, Université St. Cyril et Methodius, Skopje
Chairperson 2000: Mme Branka Mihajlova, Musée d'histoire naturelle, Skopje.
Secretary 1998 - 1999: Ms. Nada Andonovskova, Museum of Macedonia, Skopje.
Secretary 2000: Mme Zaharinka Aleksoska Bacheva, Musée d'art contemporain, Skopje
TOGO
Chairperson 1998 - 2000: M. Nayondjoua Djanguenane, Musée national, Sites & Monuments, Lomé.
Secretary 1998 - 2000: M. Agbessi Dakevi, Musée national, Lomé.
TUNISIA
Chairperson 1998 - 2000: M. Habib Ben Younes, Musée national du Bardo, Le Bardo.
Secretary 1998 - 2000: Mme Leila Ben Fraj, Musée national du Bardo, Le Bardo.
TURKEY
Chairperson 1998 - 1999: Prof. Dr. Ender Varinlioglu, General Directorate of Monuments & Museums, Ankara.
Chairperson 1999 - 2000: Mr. Kenan Yurttagul, Deputy General Director, Ministry of Culture, Ankara.
Secretary 1998 - 1999: Mr. Mahir Akturan, General Directorate of Monuments & Museums, Ankara.
Secretary 1999 - 2000: Mr. Mehmet Yilmaz, Director, Museums of War of Independence & Rep. of Ankara, Ankara.
UKRAINE
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Boris Voznitsky, L'viv Picture Gallery, L'viv.
UNITED KINGDOM
Chairperson 1998: Mr. Timothy Ambrose, Kingston nr Lewes, East Sussex.
Chairperson 1999 - 2000: Mr. Aidan Walsh, Director, Northern Ireland Museums Council, Belfast.
Secretary 1998 - 1999: Ms. Elaine Sansom, SEMS Office, Chealham.
Secretary 2000: Ms. Henrietta Hopkins, Council for Museums, Archives and Libraries, Londres
UNITED STATES OF AMERICA
Chairperson 1998 - 2000: Ms. Peggy A. Loar, The American Center for Wine, Food and the Arts, Napa, CA.
URUGUAY
Chairperson 1998: Prof. Maria Teresita Pombo, Punta del Este.
Chairperson 1999 - 2000: Lic. Alvaro Martínez do Monte, Montevideo.
Secretary 1998 - 2000: Prof. Emilio Pelaez Castello, Montevideo.
UZBEKISTAN
Chairperson 1998 - 1999: Mr. Nozim Khabibullaev, Museum of the History of Temurids, Tashkent.
Secretary 1998 - 1999: Mrs. Svetlana Manasyan, State Museum of Fine Arts of Uzbekistan, Tashkent.
VENEZUELA
Chairperson 1998 - 2000: Sra. María Ismenia Toledo, Institute for Cultural Heritage, Caracas.
Secretary 1998 - 1999: Miss Haydée Logreira, Fundación Museo de Ciencias, Caracas.
Secretary 1999 - 2000: Mrs. Melida Mago Tovar, Caracas.
ZAMBIA
Chairperson 1998 - 2000: Mr. Vincent Katanekwa, The Livingstone Museum, Livingstone.
Secretary 1998 - 2000: Mr. Patrick Wamulungwe, National Heritage Conservation Commission, Livingstone.
ZIMBABWE
Chairperson 1998 - 2000: Mrs. Rudo Sithole, Natural History Museum of Bulawayo, Bulawayo.
Secretary 1998 - 1999: Mrs. Tarisayi Tsomondo, Zimbabwe Military Museum, Gweru.

 


 
 
   
Updated: 17 June 2005